nauka pisania w języku angielskim

Jak mózg uczy się języka?

Człowiek to zwierzę wyjątkowe na naszej planecie, chociaż czasami trochę przesadzamy z gloryfikowaniem własnego gatunku. Nie tylko my potrafimy korzystać z narzędzi, nie tylko my tworzymy skomplikowane struktury społeczne i nie tylko my potrafimy planować. Nam po prostu udało się naprawdę dopracować kilka z tych elementów. Dzisiaj naukowcy są przekonani, że największe znaczenie dla nas miał rozwój mowy, bo to właśnie dzięki niemu przekazywaliśmy skomplikowaną wiedzę między sobą i byliśmy w stanie umawiać się na różne rzeczy. Problemem do dzisiaj pozostaje to, że mówimy różnymi językami. Na szczęście nie jest to aż tak wielki problem, ponieważ języka obcego można się nauczyć.

Przetwarzanie języka

By języka uczyć się skuteczniej, warto rozumieć, w jaki sposób język jest przetwarzany przez mózg człowieka. Język jest naturalnym elementem ewolucyjnym, który po prostu nakłada się na nasz mózg. Dosłownie. Kiedy uczymy się nowego sposobu nazywania rzeczy, czynności czy abstraktów, w naszym mózgu powstają nowe połączenia nerwowe i kiedy z nich korzystamy, dzieje się to na takiej samej automatycznej zasadzie, jak chociażby w trakcie chodzenia. Nauka języka obcego, podobnie jak nauka chodzenia, nie powinna skupiać się na rozkładaniu na czynniki pierwsze każdego elementu czynności, ale powinna być nauką umiejętności.

Lepszy trening mózgu

Mózg nie tyle uczy się języka, co go trenuje. Dlatego tak ważne jest jego praktyczne używanie. Możemy robić błędy, ale powinniśmy mówić. W ten sposób ćwiczymy się w wyrażaniu tego, co chcemy powiedzieć. Z czasem niektóre frazy staną się naszymi ulubionymi, a słów będziemy się uczyć poniekąd automatycznie. Tak jak teraz wiemy, że to, na czym siedzimy, nazywa się „krzesło”, za niedługo będzie dla nas „chair”. Będziemy w stanie funkcjonować w tym nowym układzie języka do niedawna obcego.
Warto jest w naukę angażować element emocjonalny, ponieważ będzie to skutkowało podniesieniem rangi naszej nowej umiejętności. Klepanie słówek z zeszytu idzie znacznie wolniej niż walka o uniknięcie ośmieszenia w czasie pobytu w obcym kraju

Autor: Krzysztof Sobczak

Share