Niemiecki jest niezbędny
Znajomość języka angielskiego stała się już normą i pojawiła się konieczność umiejętności posługiwania się drugim i nawet trzecim językiem obcym. Znajomość języka niemieckiego jest bardzo mile widziana szczególnie w miastach przygranicznych takich jak Szczecin. Jednak wciąż zbyt mało osób na tyle biegle włada tym językiem, aby móc się swobodnie porozumiewać w sprawach osobistych i zawodowych.
Jaki jest język niemiecki?
Język niemiecki w powszechnej opinii uchodzi za twardy, niemiły dla ucha i bardzo trudny, szczególnie ze względu na długie wyrazy oraz skomplikowaną gramatykę. Jednak to nie jest do końca prawdziwa opinia o tym niezwykle ciekawym i barwnym języku naszych sąsiadów zza Odry. Osoby znające niemiecki podkreślają, że jest to język logiczny i precyzyjny, w którym wszystko ma swoje miejsce.
Język niemiecki w Europie
Około 120 milionów obywateli Unii Europejskiej używa języka niemieckiego jako języka ojczystego. Znając niemiecki porozumiemy się z Niemcami, Austriakami, Szwajcarami, Holendrami, Belgami. W Unii Europejskiej język niemiecki odgrywa zdecydowanie kluczową rolę, włada nim przecież kanclerz Angela Merkel.
Gospodarka niemiecka
Od wieków wiadomo, że produkty pochodzące z Niemiec są najwyższej jakości. Niemcy słyną z solidności i porządku, dlatego ściągają do siebie największe firmy światowe. Bogactwo i rozwój gospodarczy naszych sąsiadów są dla nas okazją do nawiązania interesujących relacji biznesowych.
Firmy niemieckie Szczecinie
Coraz więcej niemieckich firm otwiera swoje siedziby w Szczecinie i poszukuje pracowników z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego gwarantując im interesującą i dobrze wynagradzaną pracę. Język niemiecki daje więc wspaniałe perspektywy zawodowe.
Kraj pisarzy i poetów
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, kim byli Goethe czy Schiller. Język niemiecki to bez wątpienia to język kultury, poezji i filozofii. Wiele książek niemieckojęzycznych zostało co prawda przetłumaczonych na język polski, ale nic przecież nie zastąpi satysfakcji płynącej z przeczytania dzieła w oryginale.
Literatura fachowa
Niezmierzona ilość publikacje naukowych ukazuje się właśnie w języku niemieckim, co plasuje go w tym obszarze na drugim miejscu w Europie. Każdy, kto chce rozwijać się naukowo, nie może pozwolić sobie na żadne braki w tym języku.
Język niemiecki i Internet
Więcej niż osiem procent wszystkich stron internetowych stanowią strony napisane w języku niemieckim, co daje mu drugie miejsce zaraz po języku angielskim. We współczesnym świecie liczy się bardzo szybkie zdobywanie informacji, stąd warto popracować nad niemieckim.
Studia w Niemczech
Niemcy to wymarzone miejsce na studia, szczególnie techniczne i medyczne. Otwarcie granic stworzyło przed polskimi studentami wspaniałe możliwości podjęcia studiów na niemieckich uczelniach, które mają bardzo dobrą opinię w Europie i na świecie, a poza tym nie należą wcale do najdroższych. Przed podjęciem studiów będą jednak potrzebne solidne kursy językowe.
Turyści z Niemiec
Turystów niemieckim można spotkać na całym świecie, szczególnie chętnie i licznie odwiedzają Polskę. Język niemiecki możemy usłyszeć także w wielu polskich centrach handlowych, do których nasi sąsiedzi przyjeżdżają na atrakcyjne dla nich zakupy.
Ciekawe kraje
Coraz więcej naszych rodaków decyduje się na urlop w Niemczech. Ten kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania: przepiękne zabytki architektoniczne, urozmaicony krajobraz oraz świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna. Również Austria zdobyła sobie miano ulubionej przez polskich narciarzy bazy wypadowej.
Stacje telewizyjne
Satelita Astra udostępnia kilkadziesiąt niekodowanych niemieckojęzycznych kanałów telewizyjnych. Wśród nich bardzo wartościowe stacje informacyjne, popularno-naukowe, filmowe i muzyczne. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, pod warunkiem, że zna język niemiecki.
Niemieckie samochody
Na polskich drogach porusza się mnóstwo aut wyprodukowanych u naszych zagranicznych sąsiadów. Bardzo często są to pojazdy sprowadzone z samych Niemiec. Kupując auto używane warto rozważyć osobistą wyprawę do niemieckich salonów lub sprzedawców prywatnych.
Stosunki polsko-niemieckie
Z Niemcami łączy nas geografia i historia. Bliskość geograficzna i historyczna powoduje, że łączy nas dużo wspólnych spraw tych zwykłych, codziennych, ale też trudno zapomnieć o naszej skomplikowanej przeszłości. Jedno jest pewne: z sąsiadami trzeba zawsze dobrze żyć i umieć się dogadać.