Przejdź do treści

Nauka języka obcego

Cudowna metoda

Chyba większość z nas zadawała sobie pytanie, czy istnieje jakiś uniwersalny, cudowny sposób na szybkie i skuteczne opanowanie języka obcego? Czy nauka angielskiego albo niemieckiego może być skuteczna i przyjemna? Czy kursy językowe są receptą na przełamanie bariery językowej. Czy szkoła językowa zagwarantuje mi natychmiastowy i długotrwały efekt?

Systematyczna praca

Na początek kiepska wiadomość: nie istnieje „bezbolesna” metody nauki języka obcego. Najważniejsza jest żmudna i systematyczna praca. Liczy się wytrwałość.

Poszukaj motywacji do nauki

Pomyśl, po co się właściwie uczysz, znajdź jakiś konkretny cel nauki języka. Myśl pozytywnie o sukcesie – uwierz we własne możliwości. To bardzo pomaga przetrwać trudne momenty w nauce języka obcego.

Zarezerwuj  dużą ilość czasu

Nic nie przychodzi przecież za darmo. Szczególnie nauka języka to inwestycja czasowa. Pracuj systematycznie – postęp jest efektem serii ćwiczeń. Spokojnie wystarczy około 20 minut dziennie na naukę angielskiego czy też niemieckiego.

Rób częste powtórki materiału

Jest to skuteczniejsze niż rzadkie powtarzanie ogromnej dawki materiału. Ciągle wracaj do tych samych tematów i zagadnień, inaczej wszystko szybko zapomnisz i nauka niemieckiego straci sens.

Nie bój się uczyć na pamięć

Najlepiej od razu całych wyrażeń. Ucz się przez naśladowanie osób władających danym językiem – tak właśnie uczą się dzieci języków obcych. Wyluzuj, bądź spontaniczny, ucz się przez zabawę i eksperymentowanie. Wyobraź sobie, że jesteś dzieckiem i masz prawo się dobrze bawić.

Pamiętaj o emocjach

One kierują i wpływają na uwagą i pamięć – jak najczęściej czytaj teksty, które dotyczą twoich zamiłowań. Nie denerwuj się błędami językowymi, które nagminnie popełniasz – stopniowo same będą zanika, a nauka niemieckiego stanie się bardzo przyjemna.

Używaj skojarzeń

Przy nauce słownictwa próbuj budować jak najwięcej rozmaitych skojarzeń, łatwo Ci będzie potem szybko odnaleźć w pamięci dane słówko. Prowadź osobisty zeszyt-słownik na zwroty i słówka. To, co zapiszesz ma większą wagę od tego, co podkreślisz lub usłyszysz.

Podchodź logicznie do gramatyki

Ale nie ucz się reguł na pamięć. Najlepiej konkretną zasadę utrwala się wykonując dziesiątki rozmaitych ćwiczeń gramatycznych. Regularnie praktykuj coś, co nazywa się mówieniem wirtualnym. Kiedy znajdujesz się w jakiejś sytuacji pomyśl sobie, co wtedy byś powiedział w języku obcym.

Konwersuj ze sobą w myślach

Możesz np. każdego wieczora opisać swój dzień w czasie przeszłym lub pomarzyć o przyszłości w trybie przypuszczającym. Odważ się mówić głośno po niemiecku lub angielsku, jak nie masz z kim, to rozmawiaj sam ze sobą. Brzmi to nieco dziwnie, ale można się z tym szybko oswoić. Aby mówić głośno, trzeba to głośnie mówienie ćwiczyć. Po cichu nie wystarczy.

Bądź aktywny na kursie

Bierz udział w dyskusjach, wypowiadaj się odważnie na forum. Nie kończ po dwóch, trzech zdaniach, staraj się rozwijać myśli, używać argumentów, stosować nowe zwroty. Unikaj używania na kursie językowym języka polskiego. Próbuj za wszelką cenę przekazać komunikat w języku obcym. Twój lektor na pewno Ci pomoże i zawsze pochwali twój angielski lub niemiecki.

Czytaj jak najwięcej

Aby płynnie mówić w języku obcym potrzeba nam około 1500 słów – do rozumienia tekstów z książek lub prasy wymagane jest 4500. Kiedy czytasz różne teksty po niemiecku lub angielsku, ograniczaj korzystanie ze słownika. Staraj się domyślać znaczenia słów z kontekstu językowego. Już od pierwszych lekcji naucz się korzystać ze słownika jednojęzycznego, wtedy bardzo szybko nauczysz się myśleć w języku obcym.

Regularnie oglądaj filmy

Oczywiście w oryginalnych wersjach językowych. Zapisuj w swoim słowniczku wyrażenia, które zwróciły twoją uwagę. Nigdy ich już nie zapomnisz. Jeśli masz taką okazję, to koresponduj jak najwięcej, wysyłaj maile, odwiedzaj strony dyskusyjne, wypróbuj swoich umiejętności jako blogger.

Korzystaj z programów komputerowych

Obecnie jest ich na rynku bardzo dużo. Nauka angielskiego czy niemieckiego przy ich pomocy może okazać się efektywna. Zapoznaj się możliwościami programu do powtarzania słownictwa Anki. Jest to bezpłatne oprogramowanie działające w systemie Windows i Android. Może z powodzeniem być twoim prywatnym korepetytorem i odpytywać cię codziennie z wyuczonych słówek.

Ucz się razem z kolegą

Jeśli masz kolegę lub koleżankę, która też uczy się języka, wykorzystaj tę okazję. Odpytujcie się nawzajem ze słówek.
Stosuj metodę nauki z fiszkami. Noś przy sobie zawsze plik karteczek i powtarzaj je wtedy, kiedy masz chwilę wolną – na przerwie, w tramwaju, podczas chwili wolnej na zajęciach.

Słuchaj tych samych tekstów

Za każdym razem z pewnością będziesz coraz więcej rozumiał. Miej zawsze w smartfonie nagrania tekstów – np. ściągnięte z Internetu pliki mp3 – podcasty. Możesz podłączyć słuchawki i odsłuchiwać tych tekstów w chwilach wolnych.

Strzeż się monotonii

Najlepszego sposobu na zniechęcenie do nauki języka obcego. Korzystaj z różnych form kontaktu z językiem: telewizja, radio, Internet, piosenki, czasopisma. Nie zniechęcaj się jeśli nie widzisz postępów. Pracuj systematycznie spokojnie czekając – czas na pewno zrobi swoje. Wymyśl sobie jakiś własny system nagród. Może to być na przykład drobna przyjemność po zakończeniu nauki języka angielskiego.

Bądź wytrwały

Nie przerywaj pod żadnym pretekstem pracy nad szlifowaniem języka – wszystkie opanowane umiejętności potrzebują stałego treningu.