fbpx
Przejdź do treści

Powrót do nauki po przerwie

powrót do nauki niemieckiego

Jak powrócić do nauki języka po dłuższej przerwie?

Znajomość języków obcych jest w tej chwili bardzo ważna. Nie tylko chodzi o ciągłe rozwijanie swojego umysłu i pamięci, ale także możliwość swobodnego porozumiewania się z obcokrajowcami. Kto zna języki obce, jest w stanie znaleźć dobrą pracę i nie obawia się podróżować po świecie. Sama znajomość języka angielskiego jest najważniejsza, ale to często za mało. Ponieważ większość młodych ludzi zna obecnie angielski, w cenie są i inne języki obce. Nauka wymaga nie tylko systematyczności, by dobrze opanować jakiś język, ale i późniejszych powtórzeń, żeby go nie zapomnieć. Kto nie mógł sobie na to pozwolić na przykład z uwagi na brak czasu, często chce wrócić do nauki po jakimś okresie. Jak to zrobić?

Powrót do nauki języka

Jeśli choćby co jakiś czas udało się prowadzić z kimś rozmowę w obcym języku, albo obejrzeć film z oryginalnymi dialogami, powtórka języka obcego będzie dużo prostsza. Dana osoba miała z nim bowiem styczność, choć tylko od czasu do czasu. Jeśli jednak nie udało się przez dłuższy okres przypominać sobie słówek czy zasad, nie oznacza to zaraz wielkiej tragedii. Trzeba jedynie poświęcić więcej energii, by przypomnieć sobie to, co już się teoretycznie wie i przystąpić do pracy w miejscu, w którym się przerwało. Powrót nawet po bardzo długim czasie jest jak najbardziej możliwy. Nie zalecamy jednak robić tego samodzielnie! Dlaczego? By nie popełnić jakiejś pomyłki w trakcie nauki i nie utrwalić jakiejś błędnej zasady, pisowni czy wymowy.

Nauka języka obcego po przerwie

Od czego zacząć? Najlepiej od znalezienia dobrego nauczyciela. Jeśli podstawy ma się już za sobą, warto przede wszystkim postawić na osobę, z którą będzie można dużo rozmawiać i która będzie tłumaczyła ewentualne wątpliwości. Warto też wygrzebać zeszyty czy książki, z których się uczyliśmy. W miarę ich przeglądania, będą się przypominać również różne słówka, zasady i sytuacje. Łatwiej będzie dotrzeć do tych pokładów pamięci, gdzie tkwi jeszcze wiedza o języku obcym. Choćby się bardzo chciało, trzeba zacząć znów od podstaw. Bez nich można zapomnieć o uczeniu się dalej. Kiedy człowiek przypomni sobie podstawy, może wejść na wyższy poziom. Nie można też urządzać sobie kolejnej przerwy, choćby motywacja stopniowo malała. Pamiętajmy, że za jakiś czas będzie jeszcze trudniej – warto więc zmobilizować się, a później utrwalać wiedzę i ją rozwijać. Wówczas kolejny powrót do nauki języka obcego nie będzie potrzebny!

Autor: Krzysztof Sobczak