Przejdź do treści

Jak zacząć naukę języka?

Języki obce w obecnym świecie nie tylko gwarantują możliwość zdobycia lepszej pracy, a tym samym podniesienia swojego statusu społecznego, ale są także przepustką do podróży i zawierania nowych znajomości.

Nauka języka obcego dzieli się na dwa etapy. Samodzielną naukę w domu przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi edukacyjnych i korzystanie z profesjonalnych, najczęściej płatnych kursów językowych. Te dwie ścieżki edukacyjne powinny się przeplatać i być stosowane równolegle, daję nam to bowiem szansę, że nauczymy się języka w stopniu komunikatywnym w stosunkowo krótkim czasie. O ile jednak szkoła językowa ma wypracowane metody nauczania i techniki nabywania wiedzy, to naukę w domu musimy niestety zorganizować sobie samodzielnie.

Przede wszystkim powinniśmy starannie i co najważniejsze realistycznie zaplanować czas, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć w rozrachunku tygodniowym, na naukę języka. W ten musi zostać wliczone godziny, które spędzimy na kursie językowym w szkole, a także czas, który jesteśmy w stanie poświęcić na naukę w domu. Warto zadbać o to, aby jednostki czasowe, które spędzimy na nauce języka miały realne podstawy. Jeśli nasze założenia będą nazbyt optymistyczne, to bardzo szybko może się okazać, że nauka przestała być przyjemnością, a obowiązkiem, od którego próbujemy uciekać. Trzeba też wziąć pod uwagę, że na samym początku nauka zajmuje nam więcej czasu i jesteśmy mniej wydajni w przyswajaniu wiedzy. Im lepiej poznawać będziemy dany język, tym szybciej jesteśmy w stanie uczyć się poszczególnych słów i wyrażeń.

Kolejnym krokiem jest dobór narzędzi, które pomogą nam w nauce. Na szczęście w odróżnieniu od pokolenia naszych rodziców nie jesteśmy już skazani na jeden oficjalny podręcznik i możemy pomoc naukową wybrać w zależności od naszych indywidualnych potrzeb, a nawet gustów. Warto też korzystać z najnowszych technologii. W telefonie czy w Internecie znajdziemy mnóstwo aplikacji, które wspomagają naukę języka obcego. Nie zaszkodzi również korzystać ze sprawdzonej formuły oglądania programów w wybranym języku. Dla zaczynających naukę danego języka, polecamy oglądanie bajek dla dzieci – proste słownictwo będzie łatwiejsze do przyswojenia w początkowych etapach nauki.

autor: Krzysztof Sobczak