fbpx
Przejdź do treści

Jak pisać w języku obcym?

nauka pisania w języku angielskim

Nauka pisania w języku obcym nie różni się tak bardzo od nauki pisania w swoim ojczystym języku. Wymaga jedynie większego nakładu pracy i cierpliwości. Warto się w nią uzbroić, bo pisanie w języku obcym jest warunkiem opanowania języka jako całości i posługiwania się nim w sposób kompleksowy.

Popełniaj błędy

Najlepszym sposobem na zbudowanie solidnej umiejętności pisania jest podejmowanie nieustannych prób. Nauka języka obcego jest ściśle związana z popełnianiem błędów, na których możemy uczyć się prawidłowego zastosowania gramatyki. Błędy pomagają zidentyfikować obszary, w których potrzebujesz więcej praktyki. Upewnij się, że rozumiesz, dlaczego to, co napisałeś, było niepoprawne, abyś mógł uniknąć ponownego popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Jednocześnie umiejętność pisania, to konieczność opanowania podstaw gramatyki. Kiedy mówisz, łatwo jest uciec przed deklinacjami i ukryć niezbyt idealną znajomość gramatyki. Nie ma sposobu, aby ukryć słabą gramatykę podczas pisania – wszystko jest tu czarno-białe.

Myśl podczas pisania w języku obcym

Najwięcej błędów popełniamy, gdy próbujemy bezpośrednio tłumaczyć swoje myśli na nasz język podczas pisania w języku obcym. Kiedy piszemy starajmy się zatem myśleć w języku, w którym piszemy. Doskonałym sposobem zdobycia tej umiejętności jest osłuchanie się z językiem, słuchając audiobooków oraz czytając w języku obcym jednocześnie. Przy nauce pisania warto też oglądać filmy z napisami w obcym języku. Częste czytanie w języku obcym jest jednym z najlepszych sposobów na poszerzenie słownictwa, wzmocnienie umiejętności pisania i przyswajanie gramatyki języka. Szczególnie ważne jest to, aby czytać artykuły lub książki o tematyce, którą chcesz poruszyć w twojej pisemnej wypowiedzi. Pomoże to zdecydowanie w nauce słownictwa i stylu charakterystycznego dla tego rodzaju pisania. Na przykład artykuł  zwykle ma bardziej konwersacyjny styl niż esej, który napisałbyś dla profesora college’u. Naucz się także stosować „automatyczne zdania”. Są to pewne, typowe konstrukcje, które występują w każdym języku i używane są w potocznych zdaniach. Powodzenia!

Autor: Krzysztof Sobczak