Czy nauczyciel jest ważny?
Otwarte granice w Europie oraz coraz bardziej bogate oferty turystyczne i tanie bilety lotnicze do bardziej odległych sprawiają, że podróżujemy chętniej i częściej niż kiedyś. Naturalnym więc wydaje się chęć do nauki obcych języków – nie jest to już tylko angielski, ale też języki bardziej egzotyczne, rzadkie, pożądane na rynku pracy. Chcąc dobrze nauczyć się porozumiewać w danym języku, najlepiej postawić na lekcje z lektorem językowym. Jak jednak wybrać nauczyciela, który nie tylko przekaże wiedzę, ale i zaszczepi miłość do języka?
Pozornie znalezienie nauczyciela języka obcego nie jest trudne – obecnie istnieje wiele szkół, osoby prywatne także oferują swoje usługi. Jeśli jednak trafisz na nauczyciela niekompetentnego, możesz zdobyć złe nawyki zamiast przyswoić poprawną wymowę i zasady gramatyczne języka. Dobry nauczyciel powinien mieć trzy kluczowe cechy.
Umiejętności interpersonalne
Często zapominamy o umiejętnościach miękkich, które pozwolą nauczycielowi nawiązać z uczniem kontakt i motywować go do nauki. Zaangażowanie w prowadzenie lekcji i przygotowywanie zajęć, a także egzekwowanie prac domowych i podsuwanie kursantowi dodatkowych form nauki takich jak filmiki na YouTube czy strony do samodzielnej nauki języka to elementy, które wskazują na dobrego nauczyciela, podchodzącego do swojej pracy sumiennie.
Wiedza oraz doświadczenie w nauczaniu
Dobry nauczyciel powinien skończyć studia lingwistyczne bądź filologiczne, a jeśli nie, musi posiadać certyfikat znajomości nauczanego języka potwierdzający jego znajomość na poziomie C2, czyli najwyższym. Dodatkowy atut to pobyt w kraju, którego języka naucza lektor. Ważne jest także, czy nauczyciel ma doświadczenie zdobyte w szkole językowej – praca w tym miejscu gwarantuje, że lektor brał udział w szkoleniach metodycznych i nie tylko posiada wiedzę, ale również wie, jak ją odpowiednio przekazać.
Umiejętności dydaktyczne
Sama wiedza nie gwarantuje umiejętności jej przekazania. Dobry lektor zna co najmniej kilka metod nauczania języka i stawia na różnorodność w prowadzeniu swoich zajęć. Nie bez znaczenia jest również znajomość narzędzi dostępnych na rynku i wykorzystywanie ich podczas lekcji.
autor: Krzysztof Sobczak