Przejdź do treści

Język niemiecki i motywacja

Motywacja jest najważniejsza

Zdobycie motywacji do nauki języka obcego i jej długofalowe podtrzymanie jest kluczowym czynnikiem sukcesu . W tym artykule znajdziesz kilka pomysłów na podtrzymanie chęci do nauki tak trudnego języka, jakim jest niemiecki.

Zdefiniuj cele

Najpierw odpowiedz koniecznie na pytanie, dlaczego chcesz nauczyć się języka niemieckiego i jakie konkretne cele chciałbyś osiągnąć. Mogą to być regularne podróże do Niemiec, Austrii czy Szwajcarii, podjęcie studiów za granicą, utrzymanie kontaktu z niemieckojęzycznymi znajomymi lub zwiększenie swoich szans zawodowych i zobycie nowej, ciekawej pracy. Zdefiniowanie Twoich osobistych celów pomoże Ci uzyskać silną motywację odpowiednio skanalizować Twój codzienny wysiłek.

Znajdź powiązanie z zainteresowaniami

Połącz naukę języka niemieckiego z tym, co Cię interesuje, z Twoim hobby. Możesz czytać na przykład niemieckie książki związane z Twoimi zainteresowaniami, oglądać niemieckie filmy lub słuchać niemieckiej muzyki w Twoim ulubionym gatunku. W ten sposób bez większego trudu poprawisz swoje umiejętności językowe, poszerzysz słownictwo, rozwiniesz struktury gramatyczne i jednocześnie będziesz czerpać przyjemność z nauki niemieckiego. O to właśnie w tym wszystkim chodzi 🙂

Stwórz harmonogram nauki

Planuj regularne sesje nauki w harmonogramie swojego dnia. Ustal stałe godziny, w których będziesz uczył się niemieckiego i rób  to koniecznie regularnie, najlepiej codziennie. W ten sposób wytworzysz w sobie pewne zobowiązanie, z którego będziesz musiał się wywiązywać. Ten wewnętrzny przymus pomoże Ci przełamać chwilowe spadki motywacji. Nawyk regularnego poświęcania czasu na naukę na pewno przyczyni się do osiągnięcia szybkich  postępów w nauce języka niemieckiego.

Ucz się w grupie lub z partnerem

Dołącz do kursu językowego, gdzie będziesz mógł uczyć się niemieckiego wraz z innymi zmotywowaymi osobami lub znajdź prywatnego partnera do nauki, z którym będziesz mógł regularnie rozmawiać po niemiecku i dzielić się swoją wiedzą. Uczestnictwo w kursach językowych daje niewątpliwie fachowe wsparcie lektora i podtrzymuje skutecznie motywację do nauki.

Odkrywaj kulturę niemieckojęzyczną

Poznawanie kultury niemieckiej może dodatkowo wzbudzić zainteresowanie nauką języka niemieckiego. Czytaj niemieckie książki, oglądaj filmy i seriale, poszukaj informacji o niemieckiej historii, kuchni i tradycjach. Im bardziej zanurzysz się w kulturze, tym większa będzie Twoja motywacja do nauki języka.

Śledź postępy

Pamiętaj o śledzeniu swoich postępów. Zauważając, jak daleko doszedłeś, zyskujesz motywację do kontynuowania nauki. Regularne ocenianie swoich umiejętności i celebrowanie małych sukcesów może być inspirujące.

 

kurs niemieckiego w szczecinie
autor: Krzysztof Sobczak 004