Jak ważny jest niemiecki?
Czy rola języka niemieckiego w Europie może się zwiększyć w sytuacji, gdy obecnie znaczenie języka angielskiego jako języka globalnej komunikacji jest niepodważalne.
Musimy jednak wiedzieć, że wszystko się płynnie zmienia i angielski jest językiem międzynarodowym stosunkowo od niedawna. Wcześniej była to oczywiście łacina, później był francuski, a po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej w Europie Środkowej i Wschodniej – język rosyjski.
Kiedy jednak potęga Francji upadła, język francuski stracił swoje międzynarodowe znaczenie na rzecz języka angielskiego. A wraz z upadkiem Związku Radzieckiego doszło do całkowitej degradacji języka rosyjskiego.
W obecnych czasach nasila się z kryzys w krajach anglojęzycznych. Stany Zjednoczone nie są już rajem i tracą stopniowe swój status na rzecz Chin czy też Indii. Widzimy, że obecnie warto znać takie języki, jak arabski czy też chiński, a może też i niemiecki.
Niemiecki warto znać
Nie jest pewne, czy za dwadzieścia lat ranga angielskiego nadal będzie niepodważalna? Ciekawe jest to, że na tle przeciętnie radzących sobie krajów anglojęzycznych, zaskakująco dobrze wypadają państwa niemieckojęzyczne: Niemcy, Austria i Szwajcaria.
Powoli związana z historią niechęć do Niemiec przechodzi i być może w niedalekiej przyszłości w Europie Środkowej oraz Północnej język niemiecki będzie odgrywał w komunikacji międzynarodowej tak znacząca rolę jak dotychczas język angielski. Warto więc wyciągnąć wnioski i poświęcić więcej uwagi językowi naszych zachodnich sąsiadów
autor: Krzysztof Sobczak