oferta kursów języka angielskiego

Dlaczego język angielski jest tak popularny?

Obecnie uczymy się przede wszystkim języka angielskiego. Jego znajomość przydaje się przy wyjeździe zagranicznym. Niemal wszędzie można się swobodnie porozumieć w tym języku. Stał się tak popularny, że nie potrzeba znajomości rodzimego języka danego kraju, żeby komunikować się z jego mieszkańcami. Można to robić poprzez komunikatory internetowe, telefonicznie, a także na miejscu. Najczęściej  nie zastanawiamy się, dlaczego właśnie język angielski jest obecnie tak popularny. Kiedyś podobną funkcję spełniał język francuski, a jeszcze wcześniej łacina. Dlaczego obecnie właśnie język angielski jest tak powszechnie znany?

Język angielski – czy rzeczywiście najpopularniejszy?

Chociaż wszystkim zapewne wydaje się inaczej, język angielski nie jest najpopularniejszym językiem na świecie. Znajduje się dopiero na trzecim miejscu – po języku hiszpańskim i mandaryńskim. Czemu zatem nie uczymy się w szkole na przykład hiszpańskiego, tylko właśnie angielskiego? Większość osób łączy popularność tego języka z łatwością jego przyswajania, a także z pozycją Stanów Zjednoczonych Ameryki, która jest bardzo mocna na świecie. Na pewno ważną rolę odgrywa także pozycja Wielkiej Brytanii, która była niezwykle silna przez długi czas. Imperium Brytyjskie – z licznymi koloniami i terytoriami zależnymi – było tak obszerne, że pojawiło się nawet powiedzenie, iż słońce nie zachodzi nad nim nigdy. Język angielski był zatem bardzo rozpowszechniony i tak już zostało. W wielu miejscach na świecie, które nie są już zależne od Wielkiej Brytanii, nadal to język angielski jest językiem urzędowym, zaraz obok rodzimego języka danego kraju.

Język angielski – czy jego pozycja się utrzyma?

Popularność języka angielskiego jest bardzo duża – to oficjalny język nauki, dzięki rewolucji przemysłowej, jaka miała tam miejsce w XIX wieku i dzięki rozwojowi nauki oraz techniki w USA w XX wieku. Nie bez znaczenia jest też zjawisko kultury masowej, która wykorzystuje język angielski. Wiele technologii informatycznych pochodzi właśnie z USA – tam też są siedziby licznych firm z branży technologicznej czy rozrywkowej. Ponieważ wszystko – nawet światowe strony internetowe – prowadzone są właśnie w języku angielskim, jego znajomość stała się wręcz konieczna. A wraz z nim przejmuje się sporo innych nowinek kulturalnych, charakterystycznych właśnie dla Wielkiej Brytanii czy USA. Czy język angielski będzie nadal tak popularny jak teraz? Na pewno! Jego popularność będzie wręcz rosła, w miarę jak uczą się go kolejne pokolenia i to coraz wcześniej. Jego znajomość jest ważna, gdy chce się zyskać dobrą pracę, dużo podróżować, a także kontaktować się z ludźmi z różnych środowisk i krajów. Warto go dobrze znać!

Autor: Krzysztof Sobczak

Share