mówisz, co myślisz

W tym artykule znajdziemy informacje o najbardziej popularnych egzaminach i certyfikatach językowych w Polsce i w Szczecinie. Certyfikaty z języka angielskiego często niezbędne są do znalezienia i podjęcia ciekawej pracy. W jaki sposób wybrać odpowiedni dla siebie certyfikat?

Egzaminy Cambridge ESOL

FCE (First Certificate in English), CAE (Certificate in Advanced English) oraz CPE (Certificate of Proficiency in English). Zdecydowanie są to najpopularniejsze egzaminy w Polsce. Egzaminy te możemy składać w certyfikowanych ośrodkach we wszystkich większych miastach w Polsce, również w Szczecinie. Wszystkie te egzaminy mają podobną formułę (rozumienie tekstu czytanego, słuchanego, pisanie, struktury językowe i mówienie) i mają opinię trudniejszych od innych egzaminów na tym samym poziomie. Są one uznawane w sumie w Polsce i w Europie, na świecie liczą się zdecydowanie egzaminy amerykańskie.

Egzaminy TELC

The European Language Certificates zobyły w Polsce ostatnio sporą popularność. Skonstruowane są w oparciu o Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Struktura tego egzaminu jest bardzo podobna do egzaminów Cambridge ESOL, jednak mniej w nim nacisku na gramatykę, a nieco więcej na komunikację, dlatego uchodzi za mniej wymagający dla osób zdających. Dużym plusem egzaminu TELC jest to, że możemy go zdawać aż na pięciu poziomach. Jest to egzamin najbardziej popularny w Europie. . Niewątpliwie stanowi konkurencję dla egzaminów Cambridge.

Egzaminy ETS

TOEIC to bez cienia wątpliwości najpopularniejszy egzamin z języka angielskiego na całym świecie. Właściwie jest to egzamin biznesowy, a dokładniej sprawdzający wiedzę wymaganą w świecie pracy. Jest to dosyć prosty egzamin, jeśli chodzi oczywiście o jego formułę i także stosunkowo tani.

TOEFL jest egzaminem specjalistycznym, który sprawdza znajomość języka angielskiego wymaganego na uczelniach. Jest egzaminem o bardzo dużej uznawalności na całym świecie. Należy go koniecznie zdać, jeśli chcemy studiować w USA.

W Szczecinie można zaleźć kilka szkół językowych oferujących kursy angielskiego przygotowujące do tych egzaminów.

autor: Krzysztof Sobczak

Share