Przejdź do treści

Jak poprawić swój angielski?

wypożyczalnia lektur w języku angielskim i niemieckimSama znajomość języka angielskiego czasami nie jest wystarczająca. Język angielski należy bowiem do tej grupy językowej, gdzie kluczowa jest odpowiednia wymowa. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą nam ją poprawić.

Wybierz opcję języka angielskiego

Istnieje wiele opcji angielskiej wymowy – między innymi kanadyjski, australijski, środkowoatlantycki. Jednak najbardziej popularna jest wymowa brytyjska i amerykańska. Wymowa tych dwóch odmian tego samego języka może być całkowicie różna, więc warto zastanowić się nad jednym z tych typów. Aby wybrać odpowiednią dla siebie wymowę, znajdź audio lub wideo z nagraniem tekstu. Posłuchaj, jak mówi mówca. Następnie przeczytaj sam tekst i nagraj go w rejestratorze (dostępnym na dowolnym urządzeniu mobilnym). Słuchaj swojego głosu i porównaj z mową przewoźnika, określ, jakie dźwięki wymawiasz nieprawidłowo. Właśnie na tych dźwiękach będziesz później pracował. Prawidłowa angielska wymowa to łamigłówka obrazkowa składająca się z 4 ważnych elementów: poprawnej artykulacji, stresu, intonacji i łączności mowy.

Opracuj prawidłową artykulację

Nauka języka angielskiego to przede wszystkim prawidłowa artykulacja. Położenie narządów mowy podczas mówienia w różnych językach jest różne, dlatego, aby angielski nie brzmiał w sztucznie, musisz przyzwyczaić się do prawidłowego ustawienia języka i warg podczas wypowiadania niektórych dźwięków. Niewłaściwe podkreślenie słowa może dezorientować rodzimych użytkowników języka i powodować nieporozumienia. Amerykanin lub Brytyjczyk może wybaczyć ci niezupełnie poprawną wymowę kombinacji, ale niepoprawny akcent może spowodować nieporozumienie. Jeśli nie masz pewności co do słowa, zapoznaj się ze słownikiem online i posłuchaj, którą sylabę chcesz podkreślić w danym słowie.

Prawidłowa intonacja i logiczne podkreślenie to kolejny klucz do poprawy wymowy angielskiej. Naucz się intonacji od rodzimych użytkowników języka: słuchaj nagrań audio i oglądaj filmy, powtarzaj frazy za mówcami. Cudzoziemcy wyróżniają się ekspresyjnym sposobem komunikacji; czasem wydaje nam się to trochę dziwne i zbyt emocjonalne. Jeśli jednak chcesz mówić po angielsku bez akcentu, intonacja jest tym, nad czym musisz popracować.