szkolenia językowe dla firm

Nauka języków obcych często nie idzie w parze z umiejętnością posługiwania się danym językiem. I nie jest to efekt nieudolności nauczycieli czy lektorów, ale bardzo często konsekwencja naszych wewnętrznych oporów oraz strachu przed kompromitacją. Tą błędnie ocenianą kompromitacją miałoby być niewłaściwe posługiwanie się językiem obcym w praktyce. Tymczasem wykorzystanie teoretycznych wiadomości oraz informacji nabytych na lekcjach jest właściwie możliwe tylko w efekcie interakcji i komunikacji międzyludzkiej. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby, jak najszybciej przełamać swój wstyd oraz strach i zacząć rozmawiać w obcym języku.

Bardzo ważna jest przede wszystkim rozmowa z obcokrajowcami. Nie stresuj się tym, że mówisz gorzej od nich. To oczywiste, że będziesz mówić gorzej niż osoba, dla której język ten jest pierwszym językiem, w którym nie tylko mówi, ale też myśli. Co więcej, ta osoba to doskonale wie i nie powinieneś spodziewać się tutaj jego zdziwienia. Jednocześnie zaskoczy cię to, jak wielu obcokrajowców, potrafi docenić, że ktoś chcę rozmawiać z nim w jego ojczystym języku. Przypomnij lub wyobraź sobie sytuację, kiedy jakiś obcokrajowiec zaczepia cię w Polsce i łamaną polszczyzną pyta o drogę. Czy jesteś zły, że zrobił jakiś błąd czy wręcz robi ci się ciepło na sercu, że próbuje i rozmawia w naszym ojczystym języku? W drugą stronę działa to tak samo. Nie jesteśmy źle oceniani za próby komunikacji, potrzebujemy jedynie więcej pewności siebie.

Po drugie zaakceptuj błędy. To one bowiem pozwalają ci się uczyć. Nie istnieje też nawet teoretyczna możliwość przyswojenia sobie danej wiedzy czy języka bez błędów. Będziesz je popełniać teraz, a będziesz i za pięć lat, kiedy wydawać ci się będzie, że mówisz już perfekcyjnie. Błędy są elementem nauki i po prostu przestań się nimi przejmować. Po trzecie mów codziennie. Nie musisz nawet rozmawiać z ludźmi, choć to byłoby jak najbardziej wskazane. Możesz po prostu wykonywać ćwiczenia na głos lub czytać książkę. Skorzystaj z mediów społecznościowych. Rozmawiaj z ludźmi na czatach, wykorzystaj skype. Jeśli obawiasz się mówić w obcym języku publicznie, to zacznij na początek w czterech ścianach. Bylebyś mówił na głos. Ostatecznie nie śpiesz się i nie mów szybko. Stresujesz się wtedy i popełniasz błędy. Nikomu nie zależy na tym, żebyś wypowiedział zdanie w kilka sekund. Ma ono być zrozumiałe. I na koniec nie słuchaj tych, którzy namawiają cię do perfekcji. Nauka języka obcego, jeśli nie jest prowadzona pod kątem zawodu tłumacza, ma służyć porozumiewaniu się. Nie musisz opanować jej w takim stopniu, aby mówić lepiej niż rodowici Anglicy, Niemcy czy Francuzi.

autor: Krzysztof Sobczak